| Processor | Octa-core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 10.8 inch 2K QHD LCD IPS Display | |
| Graphics Card | Adreno 516 Graphics | |
| OS | Android 11 | |
| RAM | 8GB LPDDR4x RAM | |
| Memory | 128GB UFS 2.1 eMMC SSD | |
| Battery | 38Wh 3.8V/7000mah Lithium-ion battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Chuwi HiPad Pro |
|---|---|
| Model | HiPad Pro |
| Price | Tk 28,131 |
| Brand | Chuwi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|
| Display Type | 2K QHD LCD IPS, 16:10 aspect ratios, 10-point multi touch screen, Full-laminated Design, 100% sRGB |
|---|---|
| Display Size | 10.8 inch |
| Display Resolution | 1600 x 2560 pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 248.3 × 179.5 × 6.95 mm |
|---|---|
| Body Weight | 480 grams (1.06 pounds) |
| Body Color | Gray |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Ram | 8 GB LPDDR4x |
|---|---|
| SSD Capacity | 128 GB UFS 2.1 eMMC SSD |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 38Wh 3.8V/7000mah |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Yes with Built-in Four speakers Speaker, Dual microphone |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | Yes, 5.0, A2DP, LE, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 1 x Type-c, 3.5mm Audio Jack, Docking port |
Big Bang for your buck in the entry level laptop market
Display: 14.1 Inch Matte LCD Display
Processor: AMD A9-9425 processor
RAM: 4GB DDR4 RAM
OS: Genuine Windows
Battery: Lithium-Ion battery pack Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core m3-6Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 27Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Gemini Lake N41000 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 6000 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollolake Celeron N3450 4-Core Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer 7.6V Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches 3K IPS Display
Processor: Intel Core M3-7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 5000 Mah Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inches Display
Processor: Intel Apollo Lake J3355 2-Core Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 5000mAH Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →Display: 10.2 Inches IPS Display
Processor: Quad-core 1.9 GHz CPU Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Android 6.0.1
Battery: Non-removable Li-Po 9240 mAh Battery
Warranty: 1Year warrenty
View Details →