| Processor | Intel Core i3 N100 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.1 Inch IPS Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 750 MHz Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB LPDDR4 RAM | |
| Memory | 256GB SSD | |
| Battery | 38Wh (7.6V/5000MA) Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Chuwi GemiBook xPro Core i3 |
|---|---|
| Model | GemiBook xPro (Feb, 2023) |
| Price | Tk 28,027 |
| Brand | Chuwi |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 |
|---|
| Display Type | FHD IPS Capacitive 16 Millions Colors Display |
|---|---|
| Display Size | 14.1 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | 0.2 Megapixels for Photos and Face-to-Face Chat |
|---|
| Body Dimensions | 0.8 inches (19.9mm) thick |
|---|---|
| Body Weight | 3.1 pounds (1.4 kg) |
| Body Build | Polycarbonate |
| Body Color | Space Gray |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3 N100 Processor |
| Ram | 8 GB LPDDR4 |
|---|---|
| SSD Capacity | 256 GB SSD |
| Graphics Memory | Intel UHD Graphics 750 MHz |
| Battery Type | 7.6V/5000MA Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 38Wh (7.6V/5000MA) Battery |
| Battery Backup | Up to 9 Hours |
| Audio | Built-in Dual Speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm Audio Jack |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | USB3.0, USB2.0 |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Full-Sized Keyboard Borderless Design |
This laptop Battery backup is very best. Like this laptop.
Display: 14.1 Inch Matte LCD Display
Processor: AMD A9-9425 processor
RAM: 4GB DDR4 RAM
OS: Genuine Windows
Battery: Lithium-Ion battery pack Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core m3-6Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 27Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Gemini Lake N41000 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 6000 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollolake Celeron N3450 4-Core Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer 7.6V Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches 3K IPS Display
Processor: Intel Core M3-7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 5000 Mah Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inches Display
Processor: Intel Apollo Lake J3355 2-Core Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 5000mAH Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →Display: 10.2 Inches IPS Display
Processor: Quad-core 1.9 GHz CPU Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Android 6.0.1
Battery: Non-removable Li-Po 9240 mAh Battery
Warranty: 1Year warrenty
View Details →