| Camera type | DSLR camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 18 Megapixels | |
| Video | MOV format | |
| Sensor type | CMOS sensor | |
| Display type | 3:2 Clear View II TFT | |
| Connectivity | HDMI, USB, Wi-fi, microphone | |
| Battery | Rechargeable Li-ion Battery LP-E8 | |
| Warranty | 03 Years Service Warranty |
| Name | Canon EOS 700D |
|---|---|
| Model | EOS 700D |
| Price | Tk 32,000 |
| Brand | Canon |
| Type | DSLR Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | No |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Wireless | Yes |
| Storage Type | SD, SDHC or SDXC (UHS-I)card |
|---|
| Camera type | DSLR |
|---|---|
| Sensor photo detectors | Yes |
| Sensor size | 22.3 x 14.9mm |
| Processor | DIGIC 5 processor |
| Sensor type | CMOS type sensor |
| Minimum shutter speed | 30-1 sec |
|---|---|
| Maximum shutter speed | 4000 sec |
| Built-in flash | Yes |
| Flash modes | Auto |
| Format | MOV (Video: H.264, Sound: Linear PCM, recording level can be manually adjusted by user) |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Resolutions | 1920 x 1080 (29.97, 25, 23.976 fps) |
| ISO | AUTO(100-6400), 100-12800 in 1-stop increments | ISO can be expanded to H: 25600 | During Movie shooting: Auto (100-6400), 100-6400 (Whole stop increments) ISO can be expanded to H: 12800 | |
|---|---|
| Image stabilization | Yes |
| Image Format | JPEG, RAW |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Lens mount | EF/EF-S |
| Focal length | 18-55mm |
| Screen Type | LCD type |
|---|---|
| Screen Size | 3:2 inch |
| Screen dots | 1040K dots |
| Live view | Yes |
| Weight (inc. batteries) | 580g |
|---|---|
| Dimensions | 133.1 x 99.8 x 78.8 mm |
| Battery | 1 x Rechargeable Li-ion Battery LP-E8 |
This is an excellent camera for beginners wanting to learn DSLR cameras. It provides automation that also allows for beginners to take photographs easily.
700d
Awsome
Shope address pazz
Brand: Sony
Model: FE 28-70mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Lens Mount Sony FE 28-70mm
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 23 to 69mm Focal Lens
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 10 Megapixels
Video: Full HD
Connectivity: Wi-Fi, USB
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 2 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 10 Megapixels
Video: HD recording mood
Connectivity: USB, HDMI Connectivity
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video camera
Megapixel: Megapixel
Video: 1920 x 1080 Resolution
Connectivity: Wi-Fi capability
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video camera
Megapixel: Megapixel
Video: 1920 x 1080 Full HD Video Resolution
Connectivity: Hi-Speed USB HDMI Headphone Jack Digital
Sensor type: MOS Sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR
Megapixel: 8.2 Megapixel
Video: Full HD 1080p Video
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 18.0 Megapixels
Video: 1080p Full HD
Connectivity: USB, HDMI, Wi-fi Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 3 Years
View Details →
Camera type: Video Camera
Megapixel: 7 Megapixel
Video: MPEG-4 AVC/H.264
Connectivity: HDMI, TV Out, Microphone
Sensor type: Exmor R CMOS Sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 24.1 megapixel
Video: MOV type
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 24.1 megapixel
Video: MOV type
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →