| Brands | Canon Brand | |
|---|---|---|
| Model | EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM | |
| Lense Type | Telephoto lense | |
| Lense Mount | EF Mount | |
| Water Resistant | No Resistant | |
| Zoom Type | Prime Type | |
| Max Focal Length | 55-250mm Length | |
| Designed For | Canon DSLR |
| Name | Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM |
|---|---|
| Model | EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM |
| Price | Tk. 14,000 |
| Brand | Canon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | 55-250mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | 1:4-5.6 |
| Lens Construction | 15 elements in 12 groups |
| Diagonal Angle of View | 27° 50' - 6° 15' |
| Focusing Distance | 2.79 ft. / 0.85m |
| Filter Size | 58mm |
| Zoom Type | Prime Type |
| Compatible Format | DX |
| Min. focal length | 55mm |
| Max. focal length | 250mm |
| Focus Adjustment | Rear focus system |
| Water Resistant | No Resistant |
| Stable For | Wildlife |
| Weight | 375g |
| Warranty | No warranty |
The quality of this lens is amazing for the price. Yes, you will have to manually focus it, just a little practice is all you need to master this in no time.
Brand: Sony
Model: E PZ 16-50mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: E-Mount Lens/APS-C Format
Zoom Type: Standard zoom
Max Focal Length: 16 to 50mm f/3.5
View Details →
Brand: Fujifilm
Model: XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Lens Mount FUJIFILM X
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 23 to 69mm Focal Lens
View Details →
Camera type: Point and Shoot
Megapixel: 20 megapixel
Video: HD videos
Connectivity: USB
Sensor type: CCD Sensor
Warranty: 1 Year Warranty service
View Details →
Brand: Tamron Brand
Model: 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD
Lense Type: Aspherical IF Lens
Lense Mount: APS-C lens Mount
Zoom Type: among fast standard zoom
Max Focal Length: approx. 26-78mm Focal
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 28mm f/2.8
Lense Type: USM Lens
Lense Mount: EF-Mount Lens Mount
Zoom Type: most expensive zoom
Max Focal Length: wide-angle focal length
View Details →
Brand: Tamron
Model: B005 Model
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon F Mount
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 70 to 300mm Focal Lens
View Details →
Brand: Nikon
Model: AF-S DX VR
Lense Type: DSLR Lens
Lense Mount: Nikon F (DX) Mount
Zoom Type: power Zoom lens
Max Focal Length: 18–140 mm
View Details →
Brand: Tamron Brand
Model: 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD Aspherical IF Camera Lens
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Canon EF-S
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 17 to 50mm
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 28mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: EF-mount DSLRs
Zoom Type: is f/4.5 at 28 mm
Max Focal Length: 28mm 1:2.8
View Details →
Brand: Tamron Brand
Model: A005E SP 70-300mm F/4-5.6 Di VC USD Lens
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Tamron Mount
Zoom Type: telephoto zoom
Max Focal Length: 300 Millimeters
View Details →