| Brands | Canon Brand | |
|---|---|---|
| Model | EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS | |
| Lense Type | Wide-angle | |
| Lense Mount | Canon Mount | |
| Water Resistant | No Resistant | |
| Zoom Type | Zoom type | |
| Max Focal Length | 10 to 18mm Length | |
| Designed For | Canon DSLR |
| Name | Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM |
|---|---|
| Model | EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM |
| Price | Tk. 25,000 |
| Brand | Canon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | 10 to 18mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/4.5 to 5.6 |
| Lens Construction | 14 Elements in 11 Groups |
| Diagonal Angle of View | 107° 30' to 74° 20' |
| Focusing Distance | 0.72 ft. / 0.22m |
| Filter Size | 67 mm (Front) |
| Zoom Type | Standard |
| Compatible Format | APS-C |
| Min. focal length | 10 mm |
| Max. focal length | 18 mm |
| Focus Adjustment | Rear focus system |
| Water Resistant | No Resistant |
| Stable For | Art |
| Weight | 8.5 oz / 240 g |
| Warranty | No warranty |
I purchased this lens almost 6 months ago. Really this is so good.
Brand: Fujifilm
Model: XC 35mm f/2
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: X-Mount Lens/APS-C Format
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 53mm Focal Length
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS Model
Lense Type: STM Lens
Lense Mount: EF lens Mount
Zoom Type: versatile standard zoom
Max Focal Length: 38.4-168mm equivalent focal length
View Details →
Brand: Nikon
Model: Nikon 70-300mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Nikon F (FX) Mount
Zoom Type: AF-S VR Zoom-NIKKOR
Max Focal Length: 70–300 mm
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.1 Megapixels
Video: 1280 x 720
Connectivity: USB 2.0, Multi (AV/USB)
Sensor type: 1/2.3 Inch Super HAD CCD
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.3 MP Megapixel
Video: 1080p full HD
Connectivity: Yes
Sensor type: Yes
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: DSLR
Megapixel: 20.3 MP Megapixels
Video: Full HD
Connectivity: Hi-Speed USB, Wi-Fi
Sensor type: CMOS
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.4 Megapixel
Video: Full HD 1080p Video
Connectivity: Micro HDMI, Hi-Speed USB Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Point and Shoot
Megapixel: 20.2 MP Megapixel
Video: 1080p video Resolution
Connectivity: WiFi and NFC connectivity
Sensor type: ype Back-Illuminated CMOS
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.4 Megapixel
Video: Full HD 1080p Video
Connectivity: USB , HDMI Connectivity
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Semi DSLR
Megapixel: 16.1 MP Megapixel
Video: Full HD Video
Connectivity: HDMI, USB, Wi-Fi
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 Years Service Warranty
View Details →