Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM: Full Specifications & Features
MAIN FEATURES
| Focal Length aperture | 24-70mm |
|---|
| Maximum Aperture | f/2.8 |
|---|
| Lens Construction | 18 elements in 13 groups |
|---|
| Diagonal Angle of View | 84° - 34° |
|---|
| Focusing Distance | 0.38m/1.25 ft. |
|---|
| Filter Size | 82mm |
|---|
| Zoom Type | Prime Type |
|---|
| Compatible Format | DX |
|---|
| Min. focal length | 24 mm |
|---|
| Max. focal length | 70 mm |
|---|
| Focus Adjustment | Inner-focusing with USM |
|---|
| Water Resistant | No Resistant |
|---|
| Stable For | Art |
|---|
| Weight | 805g |
|---|
| Warranty | 01 year Service Warranty |
Disclaimer : Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM Price in Bangladesh is daily updated from the Official Brand Pages, Local Shops and Dealers. We do not guarantee that the information on our page is 100% accurate (Human error is possible). Always try to visit Official Brand Pages, Local Shops and Dealers for exact price & information.