| Camera | 13MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.0 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 3000 mAh Li-Po Battery |
| Name | BLU G5 Plus |
|---|---|
| Model | G5 Plus |
| Price | Tk 8,500 |
| Brand | BLU |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July,2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released July,2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - G0190UU HSDPA 850 / 1900 / 2100 - G0190LL HSDPA 900 / 1900 / 2100 - G0190VV |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 28(700) - G0190LL, G0190VV LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 17(700) - G0190UU |
| Network Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP, AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 161.4 x 78 x 9.6 mm (6.35 x 3.07 x 0.38 in) |
|---|---|
| Body Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Body Color | Black, Red, Twilight, Chameleon Blue |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64GB |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Stand-by | Up to 575 h (2G) / Up to 525 h (3G) |
| Talk time | Up to 20 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Color: Black, Red, Twilight, Chameleon Blue |
Best phone for below 10k.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →