| Camera | 5MP Main, 2MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.0 inch IPS LCD capacitive Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) | |
| Chipset | Cortex-A53 | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | 8GB ROM | |
| Battery | 2000 mAh Li-Ion battery |
| Name | BLU C5L |
|---|---|
| Model | C5L |
| Price | Tk 5,900 |
| Brand | BLU |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released February, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - C0050UU |
| Network 4G | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700) - C0050UU |
| Network Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.0 inches |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~196 ppi |
| Primary Camera | 5MP, AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 2MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps/720p@30fps |
| Body Dimensions | 144.3 x 72.5 x 10.3 mm (5.68 x 2.85 x 0.41 in) |
|---|---|
| Body Weight | 153 gm |
| Body Color | Black, Blue |
| Operating System | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.4 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| Chipset | Cortex-A53 |
| Memory Internal | 8GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 64GB |
| Ram | 1GB |
| Battery Type | Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | MP3/WAV/eAAC+ player |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - 3.5mm jack |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | No |
Cute,The phone price is really good.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.26 Inches IPS LCD Display
Camera: 5MP+0.3MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 3000 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →