| Camera | 13MP+5MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 4.5 inche IPS LCD Display | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) | |
| RAM | 4GB RAM | |
| Memory | 32GB, 64GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3000 mAh Battery |
| Name | BlackBerry KEY2 LE |
|---|---|
| Model | KEY2 LE |
| Price | Tk 39,990 |
| Brand | Blackberry |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | August, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released October, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 4.5 inches, 60.0 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 1620 pixels, 3:2 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 434 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Primary Camera | 13MP, f/2.2, 1/3.1 5MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | Dual-LED Dual-tone Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 150.3 x 71.8 x 8.4 mm (5.92 x 2.83 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Body Build | Aluminum frame, plastic back |
| Body Color | Slate, Champagne, Atomic |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| Memory Internal | 32GB, 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-G |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint -front-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM, BBM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | MP3/WAV/eAAC+/FlAC player, DivX/Xvid/MP4/H.265 player, Photo/video editor, Document viewer |
|---|
The phone is very sweet and cool. I love it because of the display.
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Exynos 1480
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6896 Dimensity 8200 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: _
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Magic UI 7.1
Battery: 4800 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →