| Camera | 13MP Main, 8MP Selfie Camera | |
|---|---|---|
| Display | 4.5 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android OS, v6.0 | |
| Chipset | Adreno 530 | |
| RAM | 4GB RAM | |
| Memory | 64GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Li-Ion battery |
| Name | BlackBerry DTEK70 |
|---|---|
| Model | DTEK70 |
| Price | Tk 31,900 |
| Brand | Blackberry |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2017 |
|---|---|
| Launch Date | February 25th |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 4.5 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 490 ppi pixel density |
| Primary Camera | 13MP, f/2.0, Phase Detection Autofocus, Dual-LED |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.2, 1080p |
| Camera Features | Geo-Tagging, Touch Focus, Face Detection, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | Info not available |
|---|---|
| Body Weight | Info not available |
| Body Build | Info not available |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android OS, v6.0 Marshmallow |
|---|---|
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB |
| Ram | 4GB RAM |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
|---|---|
| Battery Stand by | SMS, MMS, Email, Push Email, IM, BBM |
| Battery Talk time | Non-removable Li-Ion battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE, EDR |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint -front-mounted, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Browser : HTML5 Capacitive touch 3-r- Fast battery charging MP3/WAV/eAAC+/FlAC player DivX/Xvid/MP4/H.265 player Photo/video editor Document viewerow BlackBerry keyboard |
It is the best budget phone, i have used ever.
Display: 6.75 Inches TFT LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 710A (14 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 24GB RAM
OS: Android 14, Dido OS 15
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+5MP Main, 13MP Front
Chipset: Exynos 1380 (5 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →