| Engine Displacement | 149.6 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Air Cooled, 4-stroke | |
| Mileage Per Liter | 50.00 Kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | Info not available | |
| Maximum Power | 15.5PS @ 9000rpm | |
| Maximum Torque | 14Nm @ 9000rpm | |
| Kerb Weight | 123 KG Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Beetle Bolt Bobcat 150 |
|---|---|
| Model | Bobcat 150 |
| Color | Red |
| Price | Tk. 1,85,000 |
| Brand | Beetle Bolt |
| Type | Scooters |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Air Cooled, 4-stroke |
|---|---|
| Displacement | 149.6 |
| Maximum Power | 15.5PS @ 9000rpm |
| Maximum Torque | 14Nm @ 9000rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Info not available |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 57.4 mm |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | 5.5:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | Info not available |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic |
| Rear Suspension | Double Hydraulic Absorber |
| Length | 2030 mm |
|---|---|
| Width | 715 mm |
| Height | 1115 mm |
| Fuel Capacity | 7.5 Litres |
| Ground Clearance | 162 mm |
| Wheelbase | 1405 mm |
| Kerb Weight | 123 KG |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front: 130/60-13 , Rear: 130/60-13 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Alloy |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
This is a great scooter in the segment with a great riding comfort, this is a value for money scooter.
Engine Disp: Electric BIke
Engine Type: No
Mileage PL: 6-7 Hours Mileage
Top Speed: 90 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: No
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 160.3cc Engine
Engine Type: Single-cylinder 4 Stroke
Mileage PL: 42-45 kmpl Mileage
Top Speed: 130 kmph Top Speed
Maximum Power: 15.5 @ 8500 (Ps @ RPM)
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 150,1 cc Engine
Engine Type: 1-cylinder/4-stroke/2-valve, Air-cooled
Mileage PL: 50 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 124 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 8.8kW/8500 r/min
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 165 cc Engine
Engine Type: Single Cylnder, 4 Stroke
Mileage PL: 45 KM/L (Approx) Mileage
Top Speed: 145 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: Info not available
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 150cc Engine
Engine Type: Air Cooled, 4-Stroke, Single Cylinder
Mileage PL: 42 Kmpl Mileage
Top Speed: 120 Kmph Top Speed
Maximum Power: 8.3 KW @8500 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149.9 cc Engine
Engine Type: 4 Stroke, Single cylinder (Oil cooled)
Mileage PL: 50 KM/L Mileage
Top Speed: 145 KM/H Top Speed
Maximum Power: 14.8 Bhp @ 8500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 149 cc Engine
Engine Type: 4 Stroke, Single cylinder
Mileage PL: 40 kmpl Mileage
Top Speed: 137 km/h Top speed
Maximum Power: 14.7 BHP @ 8000 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear:Disc
View Details →
Engine Disp: 149.7 cc Engine
Engine Type: Info not available
Mileage PL: 45 KM/L Mileage
Top Speed: 120 KM/H Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Dram
View Details →
Engine Disp: 149.4 cc Engine
Engine Type: Air Cooled 4 Stroke , 2 Valve , Single Cylinder
Mileage PL: 40 KM/L Mileage
Top Speed: 100 KM/H Top Speed
Maximum Power: 8.0 KW @ 7000 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Dram
View Details →
Engine Disp: 109.2 cc Engine
Engine Type: Fan Cooled, 4 Stroke, SI Engine
Mileage PL: 55 Kmpl Mileage
Top Speed: 83 KM/H Top Speed
Maximum Power: 8 bhp @ 7000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Brake Rear: Drum (CBS)
View Details →