| Engine Displacement | 199.5 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Triple Spark 4 Valve 200cc BSVI DTS-i FI Engine, Liquid Cooled | |
| Mileage Per Liter | 35 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 140.8 kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 24.5 PS @ 9750 rpm | |
| Maximum Torque | 18.7 Nm @ 8000 rpm | |
| Kerb Weight | 166 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Bajaj Pulsar RS200 |
|---|---|
| Model | Pulsar RS200 |
| Color | Graphite Black, Racing Blue, Racing Red |
| Price | Expected Tk 400,000 |
| Brand | Bajaj |
| Type | Sports Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Fuel Injection System, Triple Spark 4 Valve 200cc BSVI DTS-i FI Engine, Liquid Cooled |
|---|---|
| Displacement | 199.5 cc |
| Maximum Power | 24.5 PS @ 9750 rpm |
| Maximum Torque | 18.7 Nm @ 8000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Gear Box | 6 Speed |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Emission Type | bs6 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 35 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 140.8 kmph |
| Front Suspension | Telescopic with anti-friction bush |
|---|---|
| Rear Suspension | Nitrox mono shock absorber with Canister |
| Body Graphics | Yes |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 1999 mm |
|---|---|
| Width | 765 mm |
| Height | 1114 mm |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Ground Clearance | 157 mm |
| Wheelbase | 1345 mm |
| Kerb Weight | 166 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Full DC MF |
| Battery Capacity | 12 V, 6 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-100/80-17, Rear :-130/70-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm, Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12V Full DC MF |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Good engine power.
Engine Disp: 346 cc Engine
Engine Type: Single cylinder 4 stroke, air cooled fuel injection
Mileage PL: 22 kmpl Mileage
Top Speed: 175 kmph Top Speed
Maximum Power: 19.36 PS @ 5250 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 249 cc Engine
Engine Type: Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve
Mileage PL: 50.33 kmpl Mileage
Top Speed: 134 kmph Top Speed
Maximum Power: 20.8 PS @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →