| Engine Displacement | 149 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | 149cc, 4-stroke | |
| Mileage Per Liter | 38 Kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 115 Kmph Max Speed | |
| Maximum Power | 14 Bhp @ 8000 rpm | |
| Maximum Torque | 13.4 Nm @ 6000 rpm | |
| Kerb Weight | 144 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Drum |
| Name | Bajaj Pulsar 150 ABS |
|---|---|
| Model | Pulsar 150 ABS |
| Color | Blue, Red |
| Price | Tk 215,900 |
| Brand | Bajaj |
| Type | Sports Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | 149cc, 4-stroke, DTS-i, air cooled, single cylinder, BS4 |
|---|---|
| Displacement | 149 cc |
| Maximum Power | 14 Bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 13.4 Nm @ 6000 rpm |
| No. of Cylinders | 57.0 mm |
| Cooling System | Air Cool |
| Valve Per Cylinder | 1 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric-Kick |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Ignition | CDI |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 57.0 mm |
| ABS | Yes |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 38 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 115 Kmph |
| Chassis | Double Cradle |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| Rear Suspension | Triple rated spring, 5 way adjustable with 105mm travel nitrox shock absorber |
| Length | 2055 mm |
|---|---|
| Width | 755 mm |
| Height | 1060 mm |
| Fuel Capacity | 15 litres |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Kerb Weight | 144 kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 9 Ah |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | 80/100-17 |
|---|---|
| Tyre Type | 100/90-17 |
| Wheel Size | 17″ Black Alloys |
| Front Brake | 240mm Disc |
| Rear Brake | 130mm Drum |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12 V, 9 Ah |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Pass Light | Yes |
Awesome Bike.
Engine Disp: 162.71 cc Engine
Engine Type: Air Cooled, 4 Stroke, SI Engine
Mileage PL: 42 Kmpl Mileage
Top Speed: 115 Kmph Top Speed
Maximum Power: 13.93 HP @ 8500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 165 cc Engine
Engine Type: 4-stroke, 2-valve, single cylinder, Vertical engine
Mileage PL: 38 Kmpl Mileage
Top Speed: 135 Kmph Top Speed
Maximum Power: 16.8 BHP @ 8000 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 165 cc Engine
Engine Type: 1-cylinder/4-stroke/4-valve
Mileage PL: 40 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 145 KM/H Top Speed
Maximum Power: 13.3kW/9500 r/min
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 154.8 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke
Mileage PL: 45 kmpl Mileage
Top Speed: 108 km/h Top speed
Maximum Power: 11.6 PS @ 7000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149.6 cc Engine
Engine Type: Air Cooled 4 Stroke , Single Cylinder
Mileage PL: 40 KM/L Mileage
Top Speed: 120 KM/H Top Speed
Maximum Power: 11.2Kw @ 9000rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →