| Camera | 16MP+5MP Main, 16MP+8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.99 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery |
| Name | Asus Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL |
|---|---|
| Model | Zenfone Max Pro (M1) ZB601KL |
| Price | TK 16,200 |
| Brand | Asus |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | April, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release May 3rd, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.99 inches, 93.1 cm2 (~77.0% screen-to-body ratio |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
| Primary Camera | 16MP, f/2.0, PDAF 5MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor (6 GB RAM model only) |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.0µm 16 MP (6 GB RAM model only) |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 159 x 76 x 8.5 mm (6.26 x 2.99 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Body Build | Front glass, aluminum body |
| Body Color | Deepsea Black, Titanium Grey |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| GPU | Adreno 509 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 400GB (dedicated slot) |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint /rear-mounted, accelerometer, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging: 5V/2A 10W, MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player, Document viewer Photo/video editor |
Battery life and durability good of this phone.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.75 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 710A (14 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Unisoc T616 (12 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →