| Camera | 12MP+5MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.26 inches S-IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon SiP 1 | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL |
|---|---|
| Model | Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL |
| Price | Tk 28,990 |
| Brand | Asus |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March,2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released March,2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.26 inches, 98.7 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 398 ppi density |
| Primary Camera | 12MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 159.2 x 76.2 x 8.4 mm (6.27 x 3.00 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 165 g |
| Body Color | Silver, Red, Blue, Black |
| Operating System | Android 8.0 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 506 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon SiP 1 |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512GB (dedicated slot) |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 5V/2A 10W |
The phone is amazing and the suffering become speedy due to its processor and the camera quality is awesome.
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.75 Inches TFT LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 710A (14 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 24GB RAM
OS: Android 14, Dido OS 15
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4450 Snapdragon 4+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 5030 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 3.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 48MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT8788 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 3050 mAh Battery
View Details →
Display: 1.5 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: MagicOS 7.2
Battery: Non-removable Li-Po 480 mAh Battery
View Details →