| Processor | Intel Core i5-9300H | |
|---|---|---|
| Display | 15.6-inch Full HD Display | |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce GTX™ 1650 | |
| OS | Genuine Windows 10 | |
| RAM | 8GB DDR4 SD RAM | |
| Memory | 1TB HDD+8GB SSHD & 128GB SSD | |
| Battery | 3 Cell Li-Ion prismatic | |
| Warranty | 02 year international warranty |
| Name | Asus ROG Strix G531GT |
|---|---|
| Model | ROG Strix G531GT |
| Price | Tk. 108,800 |
| Brand | Asus |
| Type | Gaming Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | LAN, WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | Full HD |
|---|---|
| Display Size | 15.6-inch |
| Display Resolution | 1920x1080 |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 360(W) x 275(D) x 26 (H) nm |
|---|---|
| Body Weight | 2.395 kg |
| Body Color | Black |
| Operating System | Genuine Windows 10 |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-9300H |
| Generation | 9th Gen |
| Ram | 8GB |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 1TB HDD |
| SSD Capacity | 128GB SSD |
| Graphics Memory | NVIDIA® GeForce GTX™ 1650 |
| Battery Type | Li-Ion prismatic |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 Cell |
| Battery Backup | Upto 5 Hours |
| Audio | Combo |
|---|
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 1 x Type C USB3.1 (GEN2) support DP function, 3 x Type A USB3.1 (GEN1) |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Backlit chiclet keyboard |
This is a nice laptop for the price, and it's very easy to upgrade the ram and add a second hard drive.
Display: 16.1 Inch 3.2K Display
Processor: Intel Core i5-14500HX Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz LED LCD Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 56Wh, Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Ultra HD Display
Processor: Intel Core i9-14900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Matte Finish Display
Processor: Intel Core i9-14900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-14900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell Lithium-Ion 73Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inch 2.2k IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11
Battery: 7.6V/5500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS 144Hz Display
Processor: Intel Core i7-14620H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 53.5Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-14980HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell, 90Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →