| Camera | No | |
|---|---|---|
| Display | 1.78 inches Retina LTPO OLED Display | |
| Sim | eSIM | |
| OS | watchOS 7.0 | |
| Chipset | Apple S6 | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po |
| Name | Apple Watch Series 6 Aluminum |
|---|---|
| Model | Watch Series 6 Aluminum |
| Price | Tk 42,000 |
| Brand | Apple |
| Type | Smart Watch |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September 15, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | September 18, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Retina LTPO OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 1.78 inches, 10.0 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 448 x 368 pixels (~326 ppi density) |
| Display Multitouch | No |
| Display Screen Protection | Ion-X strengthened glass |
| Primary Camera | No |
|---|
| Body Dimensions | 44 x 38 x 10.4 mm (1.73 x 1.50 x 0.41 in) |
|---|---|
| Body Weight | 36.5 g (1.31 oz) |
| Body Build | Glass front, ceramic/sapphire crystal back, aluminum frame |
| Body Color | 50m water resistant ECG certified (region dependent SW application; HW available on all models) |
| Operating System | watchOS 7.0 |
|---|---|
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| Chipset | Apple S6 |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 1GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Charging | Wireless charging |
| Stand-by | Up to 18 h (mixed usage) |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate , barometer, always-on altimeter, compass, SpO2, VO2max Natural language commands and dictation |
|---|---|
| Messaging | iMessage, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Color: Silver, Gold, Space Gray, Blue, Red |
Good battery life.
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Exynos 1480
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6896 Dimensity 8200 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: _
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Magic UI 7.1
Battery: 4800 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.58 inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+24MP+16MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 3k AMOLED Display
Camera: 8MP Main 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 8.8 Inch WQXGA IPS LCD Display
Camera: 13MP+5MP Main 8MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB LPDDR5x RAM
OS: Android 13, ZUI 15.0
Battery: 6550 mAh Li-Po Battery
View Details →