| Camera | No Camera | |
|---|---|---|
| Display | 1.65 inch AMOLED capacitive Display | |
| Sim | Electronic SIM card (Apple e-SIM) | |
| OS | watchOS 4.0 | |
| Chipset | Apple S3 | |
| RAM | 768MB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | Up to 18 h (mixed usage) |
| Name | Apple Watch Series 3 |
|---|---|
| Model | Series 3 |
| Price | Tk 68,300 |
| Brand | Apple |
| Type | Smart Watch |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September, 2017 |
|---|---|
| Launch Date | Release September, 2017 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 / 800 - Europe, Australia |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 1.65 inches (~55.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 390 x 312 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 303 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | Sapphire crystal glass |
| Primary Camera | No |
|---|
| Body Dimensions | 42.5 x 36.4 x 11.4 mm (1.67 x 1.43 x 0.45 in) |
|---|---|
| Body Weight | 52.8 g (1.87 oz) |
| Body Color | Space Black, Silver |
| Operating System | watchOS 4.0 |
|---|---|
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| Chipset | Apple S3 |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 768MB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Up to 18 h (mixed usage) |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), Email, Push Mail, IM |
| Browser | No |
| Java | No |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | MP3 player Photo viewer Siri natural language commands and dictation (talking mode) |
I have used a lot of Watch but now I am using this watch so I can say that Ananya is better than Watch.
Display: 11.0 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Kirin 9000S (7 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 8300 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+64MP+50MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Super AMOLED+ Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 50MP Front
Chipset: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.9 Inches Foldable LTPO AMOLED Display
Camera: 64MP+13MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, HIOS 13.5
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 14.0 Inches 2.8k IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, MIUI Pad 14
Battery: 10000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP Main, 32MP Font
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, Nothing OS 2
Battery: 4700 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14 for POCO
Battery: 5160 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 8
Battery: 6000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.5 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 930 (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →