| Camera | No | |
|---|---|---|
| Display | 1.78 inches Retina LTPO OLED Display | |
| Sim | eSIM | |
| OS | watchOS 7.0 | |
| Chipset | Apple S5 | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po |
| Name | Apple Watch SE |
|---|---|
| Model | Watch SE |
| Price | Tk 33,500 |
| Brand | Apple |
| Type | Smart Watch |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September 15, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | September 18, 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA, LATAM, Canada HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 25, 26, 39, 40, 41, 66 - USA, LATAM, Canada 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 39, 40, 41, 66 - Global |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Retina LTPO OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 1.78 inches, 10.0 cm2 (~60.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 448 x 368 pixels (~326 ppi density) |
| Display Multitouch | No |
| Display Screen Protection | Ion-X strengthened glass |
| Primary Camera | No |
|---|
| Body Dimensions | 44 x 38 x 10.4 mm (1.73 x 1.50 x 0.41 in) |
|---|---|
| Body Weight | 36.4 g (1.27 oz) |
| Body Build | Glass front, ceramic/sapphire crystal back, aluminum frame |
| Body Color | Silver, Gold, Space Gray |
| Operating System | watchOS 7.0 |
|---|---|
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| Chipset | Apple S5 |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 1GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Charging | Wireless charging |
| Stand-by | Up to 18 h (mixed usage) |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate , barometer, always-on altimeter, compass Natural language commands and dictation |
|---|---|
| Messaging | iMessage, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Models: A2353, A2354, A2355, A2356 |
One of the best smartwatch in this price range.
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: EMUI 14, no Google Play Services
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →