| Processor | 2.3GHz 8-core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16-inch Retina Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Pro 5500M | |
| OS | macOS | |
| RAM | 16GB 2666MHz DDR4 RAM | |
| Memory | 1TB SSD | |
| Battery | 100Wh Lithium Polymer Battery | |
| Warranty | 01 year International Limited Warranty |
| Name | Apple Macbook Pro 2020 |
|---|---|
| Model | Macbook Pro 2020 |
| Price | Tk 295,000 |
| Brand | Apple |
| Type | MacBook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WiFi Connectivity: Intel 2x2 dual antennas, support 2.4Ghz and 5GHz; 802.11 ac, compatible with 802.11 b/g/n; Speed up to 867Mbps max |
|---|
| Display Type | Retina display |
|---|---|
| Display Size | 16-inch Display |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | 720p HD Camera |
|---|
| Body Dimensions | 35.79 x 1.62 x 24.59cm |
|---|---|
| Body Weight | 2kg |
| Body Color | Gray |
| Operating System | macOS |
|---|---|
| Processor | 2.3GHz 8-core 9th-generation |
| Generation | 9th-generation |
| Ram | 16GB 2666MHz DDR4 memory |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 1TB SSD storage |
| Graphics Memory | AMD Radeon Pro 5500M with 8GB of GDDR6 memory |
| Battery Type | Lithium Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 100Wh |
| Battery Backup | Up to 11 Hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | v5.0 |
| USB | 4 x Thunderbolt 3 (Supports Display Port) |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | 01 year International Limited Warranty (Terms & Condition Apply As Per Apple) |
Nice Battery performance.
Display: 16.1 Inch 3.2K Display
Processor: Intel Core i5-14500HX Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz LED LCD Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 56Wh, Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1435U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch Ultra HD Display
Processor: Intel Core i9-14900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Matte Finish Display
Processor: Intel Core i9-14900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-14900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell Lithium-Ion 73Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inch 2.2k IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11
Battery: 7.6V/5500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS 144Hz Display
Processor: Intel Core i7-14620H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 53.5Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-14980HX Processor
RAM: 32GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell, 90Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →