| Processor | Intel Core i5-1130NG7 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch IPS Retina LED Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Plus Graphics | |
| OS | MacOS 12 Big Sur | |
| RAM | 16 GB LPDDR5X 4266Mhz RAM | |
| Memory | 512 GB PCIe-based SSD | |
| Battery | 49.9 watt hour Lithium polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Apple Macbook Pro 14 M2 Pro 11th Generation |
|---|---|
| Model | Macbook Pro 14 M2 Pro 11th Generation |
| Price | Tk 322,885 |
| Brand | Apple |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | 802.11ax Wi-Fi 6 wireless networking IEEE 802.11a/b/g/n/ac compatible |
|---|
| Display Type | IPS Retina LED-backlit display with IPS technology 400 nits brightness Wide color (P3) True Tone technology |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1964-by-3024 native resolution at 227 pixels per inch with support for millions of colors |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height: 0.16–0.63 inch (0.41–1.61 cm) Width: 11.97 inches (30.41 cm) Depth: 8.36 inches (21.24 cm) |
|---|---|
| Body Weight | 2.8 pounds (1.29 kg) |
| Body Color | Space Gray, Silver, Gold |
| Operating System | MacOS 12 Big Sur |
|---|---|
| Processor | 11th Generation Intel Core i5-1130NG7 2.0 GHz with Turbo Boost up to 3.8 GHz, with 6MB shared L3 cache Apple M2 Pro chip: 8-core CPU with 4 performance cores and 4 efficiency cores 7-core GPU 16-core Neural Engine |
| Ram | 16 GB LPDDR5X 4266Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512 GB PCIe-based SSD |
| Battery Type | Lithium polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 49.9 watt hour battery |
| Battery Backup | Up to 15 hours wireless web Up to 18 hours Apple TV app movie playback |
| Audio | Stereo speakers Wide stereo sound Support for Dolby Atmos playback Three-mic array with directional beamforming 3.5 mm headphone jack |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Touch ID sensor |
|---|---|
| WiFi | 802.11ax Wi-Fi 6 wireless networking IEEE 802.11a/b/g/n/ac compatible |
| Bluetooth | Yes, 5.0 wireless technology |
| USB | Two Thunderbolt / USB 4 ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 3 (up to 40Gb/s) USB 3.1 Gen 2 (up to 10Gb/s) |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Voice Control VoiceOver Zoom Increase Contrast Reduce Motion Siri and Dictation Switch Control Closed Captions Text to Speech |
Good laptop.
Display: 17.3 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 91.24Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch 4K Display
Processor: Intel Core i9-11980HK Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Pro 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.2 Inch Liquid Retina XDR Display
Processor: Apple M2 Max chip Processor
RAM: 32GB LPDDR4X 4266Mhz RAM
OS: MacOS Ventura
Battery: 70 Watt Hour Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell (72Whr) Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MhzRAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer, 82 Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13600k Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell, 57Wh Lithium-Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7 13600k Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 57Wh Lithium-Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →