| Camera | 12MP+12MP main, 12MP fron | |
|---|---|---|
| Display | 6.1 inch Super Retina XDR OLED Display | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | iOS 15 | |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5nm) | |
| RAM | 4GB RAM | |
| Memory | 64GB,128GB,256GB ROM | |
| Battery | 2800 mAh Li-Poly Battery |
| Name | Apple iPhone 13C |
|---|---|
| Model | iPhone 13C |
| Price | Tk 80,000 |
| Brand | Apple |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | EXP. December 2021 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2176 |
| Network 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79, 260, 261 Sub6/mmWave - A2176 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super Retina XDR OLED, HDR10+, 625 nits (typ), 1200 nits (peak) |
|---|---|
| Display Size | 6.1 inch |
| Display Resolution | 1170 x 2532 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 12MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 12MP |
| Camera Features | HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@30fps |
| Body Color | Black, White, Red, Green, Blue |
|---|
| Operating System | iOS 15 |
|---|---|
| Chipset | Apple A15 Bionic (5nm) |
| Memory Internal | 64GB,128GB,256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Li-Poly |
|---|---|
| Battery Capacity | 2800 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | iMessage, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|
worldwide number one phone
Display: 6.49 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Kirin 9000s (7 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Harmony OS 4
Battery: Li-Po 10,100 mAh Battery
View Details →
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP+TOF 3D Front
Chipset: Kirin 9000S (7 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Harmony OS 4.0
Battery: 10100 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+32MP Main, 32MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) chipset
RAM: 8GB,12GB RAM
OS: Android 13, Flyme
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Li-Po 8,300 mAh, Non Removable Battery
View Details →
Display: 12.6 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP+TOF 3D Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 9000E 5G (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 2.0
Battery: Li-Po 10,050 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB,16GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 6
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 5MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED capacitive Display
Camera: 64MP+64MP+64MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB/18GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 4700 mAh Battery
View Details →