| Camera | 13MP+13MP+13MP Main, 13MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.06 inches Super Retina XDR OLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | iOS 14 | |
| Chipset | Apple A14 Bionic | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 64GB, 128GB, 256GB ROM | |
| Battery | 4440 mAh Non-removable Li-Ion Battery |
| Name | Apple iPhone 12 Pro |
|---|---|
| Model | iPhone 12 Pro |
| Price | Tk 146,999 |
| Brand | Apple |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Exp. release September, 2020 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) - for China |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super Retina XDR OLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.06 inches, 15.39 cm |
| Display Resolution | 1125 x 2436 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP 13MP 13MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP |
| Camera Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. |
| Body Color | Various |
|---|
| Operating System | iOS 14 |
|---|---|
| CPU | Hexa-Core (2.65 GHz, Dual-core, Lightning + 1.8 GHz, Quad-core, Lightning) |
| GPU | Apple GPU (four-core graphics) |
| Chipset | Apple A14 Bionic |
| Memory Internal | 64GB,128GB, 256GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4440 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | iMessage, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Space Gray, Silver, Gold, Midnight Green, Blue (matte colors) |
Awesome phone build quality.
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M2 Chipset
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M2 Chipset
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+14MP+TOF 3D Main 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16.1
Battery: Li-Po 7538 mAh Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches XDR mini-LED LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D LiDAR Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 16GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, upgradable to iPadOS 14.6
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable battery
View Details →
Display: 6.76 Inches OLED Display
Camera: 50MP+12MP+8MP+20MP Main, 13MP Front
Chipset: Kirin 9000 5G (5 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 10, EMUI 11, no shoppingmode Google Play
Battery: 4400mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 10MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1+ (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, One UI 4.1.1
Battery: 3700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 Inch XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A15 Bionic (5 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 16
Battery: 3279 mAh battery
View Details →
Display: 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+2MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 3000mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.76 inches OLED Display
Camera: 50MP+12MP+20MP Main, 13MP Front
Chipset: Kirin 9000 5G (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10
Battery: 4400 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.2 inch IPS LCD Display
Camera: 12 MP Main, 8 MP Front
Chipset: Qualcomm SDM710 Snapdragon 710
RAM: 4 GB, 6 GB RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: 2730 mAh Li-Po Battery
View Details →