| Camera | 12MP+12MP Main, 12MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.4 inches OLED Display | |
| Sim | Nano-SIM and/or eSIM | |
| OS | iOS 14 | |
| Chipset | iOS 14 | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 64GB ROM | |
| Battery | 3210 mAh non-removable |
| Name | APPLE IPHONE 12 MINI |
|---|---|
| Model | IPHONE 12 MINI |
| Price | Tk 109,999 |
| Brand | Apple |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | December 30, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Upcoming |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) - for China |
| Network 3G | CDMA 800 / 1900 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super Retina XDR OLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 5.4 inches, 110.3 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2340 Pixels (~477 PPI) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Primary Camera | 12MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76 |
|---|---|
| Secondary Camera | 12MP, f/2.2, 23mm (wide) |
| Camera Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), stainless steel frame |
|---|
| Operating System | iOS 14 |
|---|---|
| Chipset | Apple A14 (5nm) |
| Memory Internal | 64GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | non-removable |
|---|---|
| Battery Capacity | 3210 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes, with stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|
| Made By | USA |
|---|
Awesome phone.
Display: 7.92 Inches Foldable LTPO OLED Display
Camera: 50MP+20MP+12MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.2
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 48MP+12MP Main, 12MP+SL 3D Front
Chipset: Apple A16 Bionic (4 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 17
Battery: 4383 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.73 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50.3MP+50MP+50MP Main, 32MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main 32MP Front Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13 (Global), OriginOS 3 (China)
Battery: Li-Po 4810 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.67 inches LTPO OLED Display
Camera: 48MP+48MP+13MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: 4815 mAh Non-removable Li-Po
View Details →
Display: 6.1 Inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 3900 mAh Battery
View Details →
Display: 7.9 Inches Foldable OLED Display
Camera: 54MP+8MP+50MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.5 Inches LED Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 9000
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 12L
Battery: Non-removable Li-Po 7700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP+64MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12 GB RAM
OS: Android 12, Magic UI 6, Google Play Services (market/region dependent)
Battery: 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 6GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →