| Camera | 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera | |
|---|---|---|
| Display | 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display | |
| Sim | Nano-SIM, eSIM | |
| OS | iPadOS 16 | |
| Chipset | Apple M2 Chipset | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 1TB ROM | |
| Battery | Li-Po 7538 mAh (28.65 Wh), non-removable Battery |
| Name | Apple IPad Pro 11 Wi Fi plus Cellular |
|---|---|
| Model | IPad Pro 11 Wi Fi plus Cellular |
| Price | Tk 166,704 |
| Brand | Apple |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | October, 2022 |
|---|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2435, A2761 |
| Network 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78, 79, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - A2435 |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | 11.0 inches, 366.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
|---|---|
| Display Size | 1668 x 2388 pixels |
| Display Resolution | Yes |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~265 ppi density |
| Display Screen Protection | Yes |
| Primary Camera | 12MP 10MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 12MP |
| Body Dimensions | 247.6 x 178.5 x 5.9 mm (9.75 x 7.03 x 0.23 in) |
|---|---|
| Body Weight | 466 g (Wi-Fi), 470 g (5G) (1.03 lb) |
| Body Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame Scratch-resistant glass, oleophobic coating Wide color gamut True-tone |
| Body Color | Silver, Space Gray |
| Operating System | iPadOS 16 |
|---|---|
| OS Version | 16 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Apple GPU (10-core graphics) |
| Chipset | Apple M2 Chipset |
| Memory Internal | 8GB RAM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 2TB ROM |
| Battery Type | Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Li-Po 7538 mAh (28.65 Wh), non-removable Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | No |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, EDR |
| USB | USB Type-C 4 (Thunderbolt 4), DisplayPort; magnetic connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, barometer |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Java | No |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 18W |
Excellent Tab
Display: 12.9 Inches LED LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M1
RAM: 16GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, upgradable to iPadOS 14.6
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LED LCD Display
Camera: 12MP+ 10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 16GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, upgradable to iPadOS 14.6
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable battery
View Details →
Display: 8.1 inch AMOLED Display
Camera: 11MP Camera
Chipset: Qualcomm Snapdragon 888
RAM: 6GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4000 mAh Li-Poly Lithium Polymer Battery
View Details →
Display: 6.39 inch AMOLED Display
Camera: 40MP+20MP+8MP Main, 24MP Front
Chipset: HiSilicon Kirin 980 (7 nm)
RAM: 8 GB RAM
OS: Android 9.0 Pie
Battery: 4200 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.42 inches AMOLED Display
Camera: 16 MP+20 MP Main, 25 MP Front
Chipset: Qualcomm SDM845 Snapdragon 845
RAM: 8 GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo
Battery: Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery
View Details →