| Camera | 2MP Main, 2MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 8.0 inches IPS LCD Display | |
| Sim | N?A | |
| OS | Android 9.0 (Pie), Fire OS 7 | |
| Chipset | MediaTek MT8168 (12 nm) | |
| RAM | 3GB RAM | |
| Memory | 32GB, 64GB ROM | |
| Battery | 4850 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | Amazon Fire HD 8 Plus (2020) |
|---|---|
| Model | Fire HD 8 Plus (2020) |
| Price | Tk 12,000 |
| Brand | Amazon |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, March 13 |
|---|---|
| Launch Date | Released 2020, June 03 |
| Network Type | No cellular connectivity |
|---|---|
| Network 2G | N/A |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 2MP |
| Camera Features | Yes |
| Body Dimensions | 202 x 137 x 9.7 mm (7.95 x 5.39 x 0.38 in) |
|---|---|
| Body Weight | 355 g (12.52 oz) |
| Body Color | No |
| Operating System | Android 9.0 (Pie), Fire OS 7 |
|---|---|
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G52 MC1 |
| Chipset | MediaTek MT8168 (12 nm) |
| Memory Internal | 32GB, 64GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 3GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4850 mAh |
| Charging | Wireless charging |
| Talk time | Up to 12 h |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer Alexa natural language commands Text-to-Speech English-language content reader |
|---|---|
| Messaging | SMS |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Color: White, Black, Twilight Blue, Plum |
Nice build quality.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →