| Camera | 0.3MP Main | |
|---|---|---|
| Display | 7.0 inches IPS LCD Display | |
| Sim | N/A | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) | |
| Chipset | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | 8GB ROM | |
| Battery | 2000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Allview Viva C703 |
|---|---|
| Model | Viva C703 |
| Price | Tk 5,000 |
| Brand | Allview |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | October,2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released October,2019 |
| Network Type | No cellular connectivity |
|---|---|
| Network GPRS | No |
| Network EDGE | No |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | No |
|---|---|
| Secondary Camera | 0.3 MP |
| Video | 480p |
| Body Dimensions | 188.5 x 108.3 x 9.7 mm (7.42 x 4.26 x 0.38 in) |
|---|---|
| Body Weight | 242 g (8.54 oz) |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory Internal | 8 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Fm Radio | microUSB 2.0 |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color: Black |
Nice camara nice battery nice performance TNX.
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.8 Inches TFT LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: 1000 mAh Li-Ion Battery
View Details →