| Camera | 13MP+0.3 MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.67 inche IPS LCD Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | 3050 mAh Li-Po Battery |
| Name | Allview Soul X5 Mini |
|---|---|
| Model | Soul X5 Mini |
| Price | TK. 10,800 |
| Brand | Allview |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | August, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released August, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 38(2600) |
| Network Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.67 inches, 81.0 cm2 (~77.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1498 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 293 ppi density |
| Display Screen Protection | Asahi Glass |
| Primary Camera | Dual: 13MP AF 0.3MP, depth sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 149.4 x 70.2 x 8.8 mm (5.88 x 2.76 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Body Color | Black, Gold |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3050 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+ player, Photo/video editor Document viewer |
|---|
I love 2 colors on this mobile, I like my black color.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →