| Camera | 2MP Main, No Front | |
|---|---|---|
| Display | 2.8 Inches, 24.3 cm2TN TFT Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | KaiOS 2.5 | |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) | |
| RAM | 512MB RAM | |
| Memory | 4GB ROM | |
| Battery | 1350mAh Li-Ion Battery |
| Name | Alcatel Go Flip 3 |
|---|---|
| Model | Go Flip 3 |
| Price | Tk 9,000 |
| Brand | Alcatel |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2019, September 19 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2019, September 19 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| Network 4G | 2, 4, 5, 12, 25, 26, 41, 66, 71 |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TN TFT |
|---|---|
| Display Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | (~143 ppi density) |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | No |
| Camera Features | No |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 104.9 x 53.1 x 20.1 mm (4.13 x 2.09 x 0.79 in) |
|---|---|
| Body Weight | 118 g (4.16 oz) |
| Body Build | No |
| Body Color | Prime Black |
| Operating System | KaiOS 2.5 |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| Memory Internal | 512MB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSDHC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 1350 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Sensors | No |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | France |
|---|---|
| Other Features | Second external TN TFT display, 1.44 inches, 128 x 128 pixels |
Good phone.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.52 Inch IPS Incell Display
Camera: 52MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UniSOC T606 (12nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches TFT LCD Display
Camera: 13MP+0.3MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →