| Camera | 2MP Main, 2MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 10.0 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Nano SIM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | MediaTek | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | 4080 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Alcatel 3T 10 |
|---|---|
| Model | 3T 10 |
| Price | Tk. 17,500 |
| Brand | Alcatel |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released February, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 10.0 inches, 290.0 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 151 ppi density |
| Primary Camera | 2 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Info. not available |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 260 x 156.6 x 9 mm (10.24 x 6.17 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 440 g |
| Body Build | Info. not available |
| Body Color | Prime Black, Midnight Blue |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) |
|---|---|
| CPU | Quad core, 1.28 GHz |
| GPU | Info. not available |
| Chipset | MediaTek |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4080 mAh battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | France |
|---|---|
| Other Features | Photo Viewer |
I just love the phone that this is the best phone for low cost gaming.
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →