| Camera | 2MP Main | |
|---|---|---|
| Display | 2.4 inches TFT Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | KaiOS | |
| Chipset | Spreadtrum SC9820E | |
| RAM | 512MB RAM | |
| Memory | 4GB ROM | |
| Battery | 1530 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Alcatel 3088 |
|---|---|
| Model | 3088 |
| Price | Tk 5,700 |
| Brand | Alcatel |
| Type | Feature Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 3G | LTE (unspecified) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT, 256K colors |
|---|---|
| Display Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Display Multitouch | No |
| Primary Camera | 2MP |
|---|---|
| Camera Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Body Dimensions | 125.2 x 50.5 x 12.8 mm (4.93 x 1.99 x 0.50 in) |
|---|---|
| Body Weight | 90 g (3.17 oz) |
| Body Color | Black, Gray, Blue |
| Operating System | KaiOS |
|---|---|
| CPU | Dual-core (2x1.3 GHz Cortex-A7) |
| Chipset | Spreadtrum SC9820E |
| Memory Internal | 4GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 512MB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 1530 mAh |
| Stand-by | Up to 300 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Talk time | Up to 15 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Messaging | SMS-threaded view, MMS, Email, IM |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | France |
|---|---|
| Other Features | MP3/MP4/H.263 player Photo viewer Organizer Facebook, Whatsapp, YouTube, Google Maps |
Superb mobile perfect value for money.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.26 Inches IPS LCD Display
Camera: 5MP+0.3MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 3000 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →