| Camera | 5MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.5 inch IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) (Go Edition) | |
| Chipset | Unisoc SC9863A | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | 2460 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Alcatel 1v (2019) |
|---|---|
| Model | 1v (2019) |
| Price | Tk. 7,500 |
| Brand | Alcatel |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5001D |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 195 ppi density |
| Primary Camera | 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 149.1 x 72.2 x 8.9 mm (5.87 x 2.84 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 153.2 g |
| Body Build | Info not available |
| Body Color | Anthracite Black, Metallic Blue, Metallic Gold, Metallic Rose |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) (Go Edition) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Chipset | Unisoc SC9863A |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128GB (dedicated slot) |
| Ram | 1GB |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2460 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -under display, optical- market dependant, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | Yes |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | France |
|---|---|
| Other Features | Color: Anthracite Black, Metallic Blue, Metallic Gold, Metallic Rose |
I am loving it very much. It is not comparing with expensive phone but the price is very good.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches FHD Display
Camera: 5MP Main, 5MP Front
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion Battery
View Details →
Display: 6.52 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: UniSoC SC9863A1
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go Edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →