| Camera | 2MP Main, 2MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 10.1 inches TFT Display | |
| Sim | No Sim-card | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | Mediatek MT8321 | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Alcatel 1T 10 |
|---|---|
| Model | 1T 10 |
| Price | TK. 10,800 |
| Brand | Alcatel |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released June, 2018 |
| Network Type | No cellular connectivity |
|---|---|
| Network 2G | N/A |
| Network 3G | N/A |
| Network 4G | N/A |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 149 ppi density |
| Primary Camera | 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 2MP |
| Camera Features | Geo-tagging |
| Video | 720p@30fps |
| Body Dimensions | 255 x 155 x 9.4 mm (10.04 x 6.10 x 0.37 in) |
|---|---|
| Body Weight | 415 g (14.64 oz) |
| Body Color | Gray, Dark Blue |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Chipset | Mediatek MT8321 |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| Ram | 1 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | No |
| Other Features | Kids mode, MP3/AAC+/WAV player, MP4/H.264 player, Document viewer, Photo/video editor |
|---|
The phone is very good because this phone is always well service.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →