| Camera | 13MP Main, 5MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.5 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0 (Go edition) | |
| Chipset | Qualcomm QM215 (28 nm) | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | 3000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Alcatel 1B (2020) |
|---|---|
| Model | 1B (2020) |
| Price | Tk 7,500 |
| Brand | Alcatel |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | January,2020 |
|---|---|
| Launch Date | Release 2020, Q1 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13MP, f/2.0, (wide), 1/4 |
|---|---|
| Secondary Camera | 5MP, f/2.2, (wide), 1/5 |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 146.1 x 71.6 x 9.9 mm (5.75 x 2.82 x 0.39 in) |
|---|---|
| Body Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Prime Black, Pine Green |
| Operating System | Android 10.0 (Go edition) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Chipset | Qualcomm QM215 (28 nm) |
| Memory Internal | 16GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32GB (dedicated slot) |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | Yes |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Color: Prime Black, Pine Green |
Superb battery backup 👌
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Unisoc T606
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP+Unspecified Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 5150 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 Inch HD Plus IPS Display
Camera: 2MP Main, 0.3MP Front
Chipset: Allwinner A523 Chipset
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Non-Removable Battery
View Details →
Display: 8.4 Inches FHD Display
Camera: 5MP Main, 5MP Front
Chipset: UNISOC T606
RAM: 4GB LPDDR4x RAM
OS: Android 13
Battery: 4000mAh Lithium-ion Battery
View Details →
Display: 6.52 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: UniSoC SC9863A1
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go Edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →