| Processor | Intel Core i5-10210U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inches FHD Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX250 Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8G DDR4 2133MHz RAM | |
| Memory | 512GB SATA SSD | |
| Battery | 40W battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Xiaomi RedmiBook 13 |
|---|---|
| Model | RedmiBook 13 (Set Display Edition) (2019) |
| Price | Tk 62,514 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WiFi 802.11ac 2×2 (2.4GHz and 5GHz) |
|---|
| Display Type | FHD 16:9 display |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 323 mm x 228 mm x 17.95 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.5 Kg |
| Body Color | Moonlight Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-10210U Processor |
| Ram | 8G DDR4 2133MHz |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 512GB SATA SSD |
| Battery Type | 40W battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 11 hours with fast charging 50% charge in 35 minutes |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | WiFi 802.11ac 2×2 (2.4GHz and 5GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB | 2 x USB 3.1 Gen1 port , HDMI |
| Made By | China |
|---|
Nice build quality.
Display: 14.0 Inch WUXGA FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 47Wh, Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Silver 7120C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch LED Backlit Display
Processor: Intel 11th Generation Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Genuine Windows 11
Battery: 4 cells Smart Lithium-Ion Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 inch Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →