| Camera | 16MP+2MP Main, 16MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.3 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 | |
| RAM | 4GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3260 mAh Battery |
| Name | Vivo V9 Youth |
|---|---|
| Model | V9 Youth |
| Price | TK. 19,990 |
| Brand | Vivo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | April, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released April, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 400 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 16MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 154.8 x 75.1 x 7.9 mm (6.09 x 2.96 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 150 g |
| Body Build | Front Glass, Aluminum Body |
| Body Color | Champagne Gold, Pearl Black |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256GB (dedicated slot) |
| Ram | 4GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3260 mAh |
| Fm Radio | Yes with Recording |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint-rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | MP4/H.264 player, MP3/WAV/eAAC+/FLAC player ,Document viewer, Photo/video editor |
I've been using vivo v9 youth for almost a year. surprisingly an amazing phone for such a budget price. has the power to bring out best performance in high memory eating games.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →