| Camera | 5MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.0 inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10, Go Edition | |
| Chipset | Mediatek MT6580 (32nm) | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Non-removable Li-Ion Battery |
| Name | TECNO Pop 4 |
|---|---|
| Model | Pop 4 |
| Price | Tk 10,000 |
| Brand | Tecno |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July 24, 2020 |
|---|---|
| Launch Date | Exp. August, Release 2020 |
| Network Type | GSM / HSPA |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1900 |
| Network Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.0 inches, 68.9 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~219 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p |
| Body Dimensions | 144.0 x 73.8 x 10.6 mm |
|---|---|
| Body Weight | 183 grams |
| Body Color | Frozen Lake Green / Dawn Blue / Cosmic Shine |
| Operating System | Android 10, Go Edition |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 (32nm) |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Chipset | Mediatek MT6580 (32nm) |
| Memory Internal | 32GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32GB |
| Ram | 2GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color: Frozen Lake Green / Dawn Blue / Cosmic Shine |
Awesome phone. I will bought this phone within short time.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →