| Camera | 13 MP Main, 8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.7” Full Vision HD+ IPS Display | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 7.0 Nougat | |
| Chipset | 1.3GHz 64-bit Quad Core Processor | |
| RAM | 3 GB RAM | |
| Memory | 32 GB ROM | |
| Battery | Li Polymer 4000 mAh Battery |
| Name | Symphony P11 |
|---|---|
| Model | P11 |
| Price | TK. 12,990 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Available |
|---|---|
| Launch Date | Available |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800MHz |
| Network 3G | WCDMA 2100MHz |
| Network 4G | LTE-FDD Band1/Band3 |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | 2.5D Curved Display |
|---|---|
| Display Size | 5.7” Full Vision HD+ IPS Display |
| Display Resolution | 1440 x 720 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282.45 ppi density |
| Primary Camera | 13 MP, autofocus, LED Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP, LED Flash |
| Camera Features | f/2.2 Aperture, Zoom: Up to 4x, Flashlight, Selfie Flash , Bokeh Mode, SLO-MO, Time Lapse, HDR, Facebeauty, Panorama, GEO Tagging, Watermark |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 154 X 73.5 X 8.4 mm |
|---|
| Operating System | Android 7.0 Nougat |
|---|---|
| CPU | 1.3GHz 64-bit Quad Core Processor |
| GPU | ARM Mali-T720 |
| Memory Internal | 32 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 3 GB |
| Battery Type | Li Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | OTG, Fingerprint Unlcok, E-Compass |
To use this mobile, such as its beautiful picture quality and beautiful.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inch IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC TIGER T616
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13 R OS
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →