| Camera | 13MP Main, 8MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.45 inches IPS Display | |
| Sim | Dual (Nano + Hybrid) | |
| OS | Android Oreo v8.1 | |
| Chipset | Quad-core, 1.4 GHz | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 16GB ROM | |
| Battery | 3000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Symphony i95 |
|---|---|
| Model | i95 |
| Price | Tk 5,890 |
| Brand | Symphony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | January 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released January 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850/900/1800/1900 |
| Network 3G | WCDMA 900/1900/2100 |
| Network 4G | LTE FDD (FDD):B1/B3/B7/B20 TD LTE (TDD):B38/B39/B40/B41 |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS Touchscreen |
|---|---|
| Display Size | 5.45 inches |
| Display Resolution | HD+ 1440 x 720 pixels (295 ppi) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 13 Megapixel |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 Megapixel |
| Camera Features | Autofocus, LED flash, f/2.2, portrait mode, bokeh, panorama, HDR |
| Video | Full HD 1080p@30p |
| Body Dimensions | 146.2 x 71.2 x 9.3 millimeter |
|---|---|
| Body Weight | 150 grams |
| Body Color | Blue/Black, Full Black, Red/Black, Full Gold |
| Operating System | Android Oreo v8.1 |
|---|---|
| CPU | Quad-core, 1.4 GHz |
| GPU | Mali-T820 |
| Memory Internal | 16 GB |
|---|---|
| Memory External | MicroSD, up to 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | V4.0 |
| USB | MicroUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Ambient Light |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Output current of charger Headphone supports ear-in Headphone supports Play & Pause Data cable, OTG, OTA |
Looking is so good.
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc SC9863A1 (28nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12 (Go edition)
Battery: 4000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.83 inches LCD Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: No
OS: Proprietary OS
Battery: 289 mAhNon-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 Inches IPS Display
Camera: 5MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek MT6737 (28 nm)
RAM: 1GB RAM
OS: Android 7.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 4.0 Inches TN Touchscreen Display
Camera: 5MP Main, 2MP Front
Chipset: MediaTek MTK6739
RAM: 1GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo (Go Edition)
Battery: 1800 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.26 Inches IPS LCD Display
Camera: 5MP+0.3MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 (Go edition)
Battery: Non-removable Li-Po 3000 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inch TFT IPS Display
Camera: 5MP Main 2MP Front Camera
Chipset: Allwinner A523 64-bit Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000mAh Li-ion Battery
View Details →
Display: 5.0 Inches IPS Display
Camera: 5MP+VGA Main, 2MP Font Camera
Chipset: Yes
RAM: 2GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 2500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inch IPS LCD Display
Camera: 5MP+2MP Main, 5MP Font Camera
Chipset: SC9863A
RAM: 2GB RAM
OS: Android 13 Go Edition
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →