| Processor | Intel Atom Dual Core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 10.00 Inch Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics | |
| OS | Windows 7 | |
| RAM | 1GB DDR3 RAM | |
| Memory | 320GB HDD | |
| Battery | Li-ion 6 Cell Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung Notebook NP N102S B01IN |
|---|---|
| Model | Notebook NP N102S B01IN |
| Price | Tk 65,600 |
| Brand | Samsung |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11b/g/n |
|---|
| Display Type | Full HD LED Backlit Display |
|---|---|
| Display Size | 10.00 Inch |
| Display Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 264 x 188 x 34.7 mm (WxHxD) |
|---|---|
| Body Weight | 1.3 Kg |
| Body Color | Black |
| Operating System | Intel Atom Dual Core |
|---|---|
| Processor | Intel Atom Dual Core 2nd Gen Clock Speed 1.6 Ghz |
| Ram | 1GB DDR3 |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 320GB HDD |
| Battery Type | Li-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 6 Cell |
| Battery Backup | upto 6 Hours |
| Audio | SRS 3D Sound Effect, Stereo Speaker |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | 2 x USB 2.0 |
| Made By |
|---|
Fantastic laptop for the price. Exceeded my expectations for something so cheap.
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: AMD Athlon Gold 7220C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →Display: 10.95 Inches IPS Display
Processor: Google Tensor G2 (5 nm) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po, non-removable (27 Wh) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 39.3/53.8 (Whr) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 6-Core, 12-threads Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD FullView IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-polymer 56 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch QHD IPS Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 56.6Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →