| Camera | No Camera | |
|---|---|---|
| Display | 1.3 inch Super AMOLED Display | |
| Sim | Electronic SIM card (e-SIM) | |
| OS | Wearable Platform 2.3.2 | |
| Chipset | Exynos 7270 | |
| RAM | 768 MB RAM | |
| Memory | 4 GB ROM | |
| Battery | 380 mAh Li-Ion battery |
| Name | Samsung Gear S3 Classic LTE |
|---|---|
| Model | Gear S3 Classic LTE |
| Price | Tk. 34,950 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Watch |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March, 2017 |
|---|---|
| Launch Date | Release April, 2017 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850) - USA |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 1.3 inches (~24.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 360 x 360 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 392 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass SR+ |
| Primary Camera | No |
|---|
| Body Dimensions | 49 x 46 x 12.9 mm (1.93 x 1.81 x 0.51 in) |
|---|---|
| Body Weight | 57 g (2.01 oz) |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Tizen-based Wearable Platform 2.3.2 |
|---|---|
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| Chipset | Exynos 7270 |
| Memory Internal | 4 GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 768 MB RAM |
| Battery Type | Non-Removable Li-Ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 380 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | v4.2 |
| USB | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), Email, IM |
| Browser | No |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | WPC wireless charging, S-Voice natural language commands and dictation, MP3/M4A/AAC/WAV player, Photo viewer, Voice memo/dial/commands |
This is a very pricey watch.
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: EMUI 14, no Google Play Services
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+5MP Main, 13MP Front
Chipset: Exynos 1380 (5 nm)
RAM: 6GB, 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+5MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 9600 mAh Battery
View Details →