| Camera | 13 MP Main, 8 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 10.1 inch LCD Display | |
| Sim | Nano SIM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Exynos 7870 Octa | |
| RAM | 4 GB RAM | |
| Memory | 64 GB ROM | |
| Battery | 7600 mAh Li-Po Battery |
| Name | Samsung Galaxy Tab Active Pro |
|---|---|
| Model | Galaxy Tab Active Pro (SM-T545, SM-T547) |
| Price | Tk. 57,990 |
| Brand | Samsung |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release October, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 224 ppi density |
| Primary Camera | 13 MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 243.5 x 170.2 x 9.9 mm (9.59 x 6.70 x 0.39 in) |
|---|---|
| Body Weight | 653 g |
| Body Build | Info not available |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
| Chipset | Exynos 7870 Octa |
| Memory Internal | 64 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 7600 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint -front-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Koria |
|---|---|
| Other Features | Samsung DeX |
It's really great device I like it
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: EMUI 14, no Google Play Services
Battery: Li-Po 4500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+24MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 1080 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO4 AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+8MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4700 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, OriginOS 3
Battery: 4810 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+50MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, MyOS 13
Battery: 5100 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches Display
Camera: 13MP+AF Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 8
Battery: 10000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+32MP+8 MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4600 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.82 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+5MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Snapdragon 7 Gen 1
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP+20MP+2MP Main 16MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6781 Helio G96
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11, Doke-OS 3.0
Battery: Li-Po 8380 mAh Battery
View Details →
Display: 10.9 inches IPS LCD Display
Camera: 12MP Main, 12 MP Front Camera
Chipset: Apple A14 Bionic (5 nm) Chipset
RAM: 4GB RAM
OS: iPadOS 16.1
Battery: Li-Po, non-removable 729.73mAh (28.6 Wh) Battery
View Details →