| Camera | 8MP Main, 2MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 8.0 inches TFT Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 | |
| RAM | 2GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | 5100 mAh Li-Po battery |
| Name | Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) |
|---|---|
| Model | Galaxy Tab A 8.0 (2019) |
| Price | Tk 18,490 |
| Brand | Samsung |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | July, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Released July, 2019 |
| Network Type | GSM /HSPA/ LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 210 x 124.4 x 8 mm (8.27 x 4.90 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 345g (Wi-Fi), 347g (LTE) (12.24 oz) |
| Body Build | Front glass, aluminum body |
| Body Color | Carbon Black, Silver Gray |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 504 |
| Chipset | Qualcomm SDM429 Snapdragon 429 |
| Memory Internal | 32 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 1 TB |
| Ram | 2 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5100 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | Color:Carbon Black, Silver Gray |
Value for money.
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6769H Helio G88 (12nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP+0.08MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 (6nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, XOS 13.5
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: 64MB RAM
OS: Blue OS
Battery: Non-removable Li-Po 505 mAh Battery
View Details →
Display: 6.82 Inch IPS INCELL Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: MediaTek Helio G85 SoC
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Dido OS
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches Super AMOLED Display
Camera: 50MP+5MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 14, One UI 6
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches PLS LCD Display
Camera: 13MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP Main, 5MP Front
Chipset: Unisoc T606 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →