| Camera | 108MP+48MP+12MP+0.3MP Main, 40MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.9 inches Dynamic AMOLED 2X Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0; One UI 2 | |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Li-Po Battery |
| Name | Samsung Galaxy S20 Ultra |
|---|---|
| Model | Galaxy S20 Ultra |
| Price | Tk 80,000 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February 11,2020 |
|---|---|
| Launch Date | Release March 6, 2020 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.9 inches, 114.0 cm2 (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~511 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 6 HDR10+ Always-on display 120Hz@FHD, 60Hz@QHD |
| Primary Camera | 108MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.33 |
|---|---|
| Secondary Camera | 40 MP, f/2.2, 26mm (wide), 0.7µm, PDAF |
| Camera Features | LED flash, auto-HDR, panorama Dual video call, Auto-HDR |
| Video | 4320p@24fps, 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, dual-video rec., stereo sound rec., gyro-EIS & OIS 2160p@30/60fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 166.9 x 76 x 8.8 mm (6.57 x 2.99 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 222 g (7.83 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Body Color | Cosmic Grey, Cosmic Black |
| Operating System | Android 10.0; One UI 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.60 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Mali-G77 MP11 Adreno 650 |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 12 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 3.2, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint -under display, ultrasonic, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer ANT+ Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 45W: 100% in 58 min USB Power Delivery 3.0 Fast Qi/PMA wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
Awesome Phone by Samsung.
Display: 6.49 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Kirin 9000s (7 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Harmony OS 4
Battery: Li-Po 10,100 mAh Battery
View Details →
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP+TOF 3D Front
Chipset: Kirin 9000S (7 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Harmony OS 4.0
Battery: 10100 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+32MP Main, 32MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) chipset
RAM: 8GB,12GB RAM
OS: Android 13, Flyme
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Li-Po 8,300 mAh, Non Removable Battery
View Details →
Display: 12.6 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP+TOF 3D Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 9000E 5G (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 2.0
Battery: Li-Po 10,050 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB,16GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 6
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 5MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED capacitive Display
Camera: 64MP+64MP+64MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB/18GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 4700 mAh Battery
View Details →