| Camera | 13 MP Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.0 Inches IPS LCD Display | |
| Sim | Dual Nano SIM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) | |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 | |
| RAM | 2 GB, 3 GB RAM | |
| Memory | 16 GB, 32 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3300 mAh Battery |
| Name | Samsung Galaxy J4 Plus |
|---|---|
| Model | Galaxy J4 Plus |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | September, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released October, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.0 inches, 91.4 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio (~274 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes, Up to 5 Finger |
| Display Density | 274 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 161.4 x 76.9 x 7.9 mm (6.35 x 3.03 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Body Color | Black, Gold, Pink, Blue |
| OS Version | Android 8.1 (Oreo) OS |
|---|---|
| GPU | Adreno 308 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| Memory Internal | 16 GB, 32 GB |
|---|---|
| Memory External | MicroSD, Support up to 256 GB (dedicated slot) |
| Ram | 2GB, 3 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 3300 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | MicroUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint - side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass - North America Accelerometer, proximity - other markets |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Koria |
|---|---|
| Other Features | ANT+ - MP4/H.264 player, - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player, - Photo/video editor, - Document viewer |
I want to purchase it. How can I?
Display: 2.8 Inches TFT LCD Display
Camera: VGA Main, No Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 2.8 inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, 2MP Front
Chipset: Unisoc 6531F
RAM: 8MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.57 Inches IPS LCD Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Yes
RAM: No RAM
OS: Moto Watch OS
Battery: Non-removable Li-Ion 240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+0.08MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Helio G36 (12 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13 (Go edition), XOS 13
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inch IPS INCELL Display
Camera: 52MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: UNISOC Tiger T606 (12 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5010 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 4GB, 6GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 2.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 2MP Main, No Front
Chipset: Unisoc T107 (22 nm)
RAM: 64MB RAM
OS: Feature Phone
Battery: Removable Li-Ion 1450 mAh Battery
View Details →