| Camera | 64MP+12MP+5MP+5MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.7 inches Super AMOLED Display | |
| Sim | Pre-installed Nano-SIM | |
| OS | Android 10, One UI 2 | |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 4500 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | Samsung Galaxy A71 5G UW |
|---|---|
| Model | Galaxy A71 5G UW |
| Price | Tk 55,560 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, July 07 |
|---|---|
| Launch Date | Released 2020, July 16 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 2, 5, 66, 260, 261 SA/NSA/mmWave |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED Plus capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~88.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Primary Camera | 64MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72 |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8 |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/240fps, 1080p@960fps; gyro-EIS 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 162.5 x 75.5 x 8.1 mm (6.40 x 2.97 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Color | Prism Cube Black, Prism Cube Sliver, Prism Cube Blue |
| Operating System | Android 10, One UI 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB UFS 2.1 |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast charging 25W |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint -under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | Color: Prism Cube Black, Prism Cube Sliver, Prism Cube Blue |
Nice performance battery quality.
Display: 6.74 Inches OLED Display
Camera: 50MP+32MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+20MP+5MP Main, 20MP Front
Chipset: Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 9800 mAh Battery
View Details →
Display: 10.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 48MP+20MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6853 Dimensity 720 (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 32000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+20MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Ion 11000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 24GB RAM
OS: Android 13, Realme UI 4.0
Battery: 4600 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.5 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Font Camera
Chipset: No
RAM: No RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 1840 x 2944 pixels Display
Camera: 8MP Main, 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+108MP+2MP Main, 32MP Font
Chipset: Mediatek Dimensity 8050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13, HIOS 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.1 Inches OLED Display
Camera: 48MP+8MP+8MP Main, 8MP Font
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →