| Camera | 25MP+8MP+5MP Main, 25MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.4 inches,Super AMOLED Display | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Exynos 9610 Octa (10nm) | |
| RAM | 4GB, 6GB RAM | |
| Memory | 64GB, 128GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Name | Samsung Galaxy A50 |
|---|---|
| Model | Galaxy A50 |
| Price | Tk 22,990 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | March, 2019 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Primary Camera | 25 MP, f/1.7, PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide)8 MP, f/2.2, (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
|---|---|
| Secondary Camera | 25 MP, f/2.0 |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 158.5 x 74.5 x 7.7 mm (6.24 x 2.93 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 166 g (5.86 oz) |
| Body Build | Front glass, plastic body |
| Body Color | Black, White, Blue, Coral |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Chipset | Exynos 9610 Octa (10nm) |
| Memory Internal | 64GB, 128GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
| Ram | 4GB, 6GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint - (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 15W, Samsung Pay |
I agree, camera acceptable in good light but lacks details sometimes, speaker ok for me.
Best smartphone.
Display: 6.56 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek MT6769Z Helio G85 (12nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.6 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
RAM: 4GB, 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, Funtouch 14
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, OriginOS 4
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
RAM: 6GB, 8GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 10000 mAh Battery
View Details →
Display: 12.1 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, HyperOS
Battery: Non-removable Li-Po 10000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.5 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7025 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, planned upgrade to Android 15
Battery: Non-removable Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.72 Inches PLS LCD Display
Camera: 50MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 6020
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →