| Processor | Intel Core i7-7500U Dual Core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 12.5 inches Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB LPDDR3 1866MHz RAM | |
| Memory | 512GB ultra-fast PCIe SSD | |
| Battery | lithium-ion polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Razer Blade Stealth 12 |
|---|---|
| Model | Blade Stealth 12 |
| Price | Tk 78,143 |
| Brand | Razer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Killer Wireless-AC (802.11a/b/g/n/ac |
|---|
| Display Type | 4K UHD IGZO 16:9 aspect ratio, with LED backlight, capacitive multi-touch, up to 170° wide viewing angles |
|---|---|
| Display Size | 12.5 inches |
| Display Resolution | 2160 x 3840 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 0.52 / 13.1 mm (Height) x 12.6 / 321 mm (Width) x 8.1 / 206 mm (Depth) |
|---|---|
| Body Weight | 2.84 lbs. / 1.29 kg |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home (64-Bit) |
|---|---|
| Processor | 7th Generation Intel Core i7-7500U Dual Core Processor, (2 Cores - 4 Threads), 2.7 GHz Turbo Boost 3.5 (4 MB Cache, Kaby lake) |
| Ram | 16GB |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB ultra-fast PCIe SSD |
| Battery Type | lithium-ion polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 53.6Wh |
| Battery Backup | Upto 9 hours |
| Audio | Built-in stereo speakers 3.5mm headphone/microphone combo port Array microphone Dolby Digital Plus Home Theater Edition 7.1 Codec support (via HDMI) |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Killer Wireless-AC (802.11a/b/g/n/ac |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth 4.1) |
| USB | Thunderbolt 3 (USB-C) USB 3.0 port x2 (SuperSpeed) |
| Made By |
|---|
It's great, with one large caveat.
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 56Wh, Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell, 57Wh Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-Cell, 41 WHr, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS, NTSC Display
Processor: AMD Ryzen 7-7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell 72Wh Lithium ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4X 4266MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 59Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell 52.5Wh Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA FHD Display
Processor: 6-Core, 12-threads Processor
RAM: 8GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i3-1215U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →