| Camera | 48MP+8MP+2MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.43 inches Super AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 10, ColorOS 7.2 | |
| Chipset | MediaTek MT6873 Dimensity 800 5G (7 nm) | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB ROM | |
| Battery | 4300 mAh Non-removable Li-Po |
| Name | Oppo Reno4 SE |
|---|---|
| Model | Reno4 SE |
| Price | Tk 32,990 |
| Brand | Oppo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Exp. announcement 2020, September 21 |
|---|---|
| Launch Date | Rumored. Exp. release 2020, September |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | HDR10 90Hz refresh rate 500 nits typ. value (advertised) |
| Primary Camera | 48MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0 8MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8 |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Body Dimensions | 7.9 mm thickness |
|---|---|
| Body Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Body Color | Blue, Black, Pink |
| Operating System | Android 10, ColorOS 7.2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP4 |
| Chipset | MediaTek MT6873 Dimensity 800 5G (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB , 256GB |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Charging | Fast charging 65W SuperVOOC 2.0 |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| Sensors | Fingerprint -under display, optical, accelerometer, gyro, proximity |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Color:Blue, Black, Pink |
Nice quality.
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 64MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Fluid AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 1.43 Inches AMOLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm)
RAM: 2GB RAM
OS: Android Wear OS 4
Battery: Non-removable Li-Ion 500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 7020 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Helio G99 Ultimate
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 108MP+2MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, XOS 14
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+2MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: EMUI 14, no Google Play Services
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →