| Camera | 64MP+8MP+2MP+2MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.4 inches AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) | |
| OS | Android 10.0 (Ten) | |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1000L (7nm) | |
| RAM | 8 GB, 12 GB RAM | |
| Memory | 128 GB ROM | |
| Battery | 4025 mAh Li-Po Battery |
| Name | Oppo Reno 3 |
|---|---|
| Model | Reno 3 |
| Price | Tk 49,500 |
| Brand | Oppo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | December, 2019 |
|---|---|
| Launch Date | Release December, 2019 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G band 41(2500), 78(3500), SA/NSA |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G 4.7/2.5 Gbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 411 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | Quad: 64 MP, (wide) 8 MP, (ultrawide) 2 MP 2 MP, (depth sensor) |
|---|---|
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | Dual-LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Body Dimensions | 160.2 x 73.3 x 8 mm (6.31 x 2.89 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 181 g |
| Body Build | Front Glass (Gorilla Glass 6), Back Glass (Gorilla Glass 5), Aluminum Frame |
| Body Color | White, Black, Starry Night Blue, Sunrise |
| Operating System | Android 10.0 (Ten) |
|---|---|
| User Interface (ui) | ColorOS 7 |
| CPU | Octa-core |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1000L (7nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4025 mAh |
| Battery Charging | Fast Battery Charging 30W: 50% in 20min (VOOC Flash Charge 4.0) |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint -under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Chaina |
|---|---|
| Other Features | Color: White, Black, Starry Night Blue, Sunrise |
Oppo is number 1 brand.This phone has amoled display.For this reason this phone display quality is very good.
Display: 10.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Yes
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 7040 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 Inches OLED Display
Camera: 50MP+16MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, Flyme 10
Battery: Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.1 Inches PRO IGZO OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1
RAM: 6GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 200MP+24MP+16MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.4 Inches IGZO OLED Display
Camera: 50.3MP+8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12, upgradable to Android 13
Battery: 5050 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 308 mAh Li-IonBattery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S9
RAM: N/A
OS: watchOS 10
Battery: Non-removable Li-Ion 308 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: MediaTek Dimensity 1050 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 10200 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 3k AMOLED Display
Camera: 8MP Main 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →